MOBİL : 0553 902 22 22  -  0212 537 16 16  MAİL: info@asyakadindogum.com

Kürtaj için gerekli tıbbi ortam

Kürtaj, tam teşekküllü bir hastane ortamında alanında uzman yetkili kişilerce yapılmalıdır. Kürtaj sanıldığı gibi basit, her doktorun yapabileceği bir operasyon değildir. Dolayısıyla kürtaj için ön araştırmayı (hastane ve doktor bazında) çok iyi yapmak gerekir.

Ehil olmayan kişilerce, uygun olmayan ortamlarda gerçekleştirilen kürtaj uygulamaları sonrası kürtaj sonrası ortaya çıkabilecek aşağıdaki risklerden kaçınmak gerekir

Rahim delinmesi, Perforasyon;
Kürtajın riskleri arasında görülen istenmeyen bir sonuçtur. Uterus yani gebe rahmi hamileliğe bağlı yumuşak olduğu için veya rahim kanalındaki darlık ,rahim yapısındaki anormalliklere bağlı olarak dikkatsizce yapılan sert bir hareketle kürtaj sırasında delinebilir. Rahim delinmesi riski gebelik haftası büyüdükçe artmakla beraber vakum küretajlarda plastik kanüller kullanıldığından dolayı nadir görülür.Çoğu kere delik küçük ve rahmin tepe kısmında olduğundan kanama olmaz ve kendiliğinden kapanır.Delinme alanı büyükse kanama olacağından acil ameliyatla alınması gerekir. Delinmeler kanüllerden çok rahim ağzı açılır iken kullanılan “buji” lerden daha sıklıkla olmaktadır.

İltihap, Enfeksiyon:
Hijyenik , steriliteye uyulmayan olmayan ortamda kürtaj işleminin yapılması veya kürtaş olan kişinin kendi ihmali (kürtaj sonrası erken cinsel ilişki-seks, havuza girme, antibiyotikleri düzenli kullanmama, cinsel hijyenine dikat etmeme, tampon kullanma, dış ortamdan enfeksiyon alma gibi..) sonucu 5-6 gün sonra enfeksiyon gelişebilir. Genellikel enfeksiyon durumunda kasıklarda ağrı,akıntı ve fazla kanama görülür. Bu sebeple koruyucu, profilaktik antibiyotik önlem için mutlaka kullanılmalıdır. Enfeksiyon oluşur ise bu fallop tüplerinde hasara,rahim içi tabakada yapışıklıklara sebep olabilir.

Gebeliğin devamı;
Gebeliğin devamı durumu iki şekilde olmaktadır. Ultrasonografi ile kürtaj öncesi gebeliğin değerlendirilmediği veya 5 haftadan küçük gebeliğin kürtajı yapıldığında olmaktadır. Gebelik kesesi 5 haftalıktan küçük hamleliklerde vakum yöntemi ile kese bazen alınamayabilir ve gebelik devem edebilir. Bu durudan kaçınmak için kürtaj öncesi ve kürtajdan hemen sonra ultrasonografi ile rahmin ve gebelik kesesinin kontrolu çok faydalıdır. Ayrıca müdahaleden 1 hafta sonra yapılan ultrasonografi de devam eden gebeliğin tespitinde önemlidir.

Başarısız Kürtaj;
Bazen de “başarısız kürtaj” olmakta, bu durumda rahim ağzı stenoz yani dar olmasına bağlı açılamamakta veya uterus didelfis gibi ( çift rahim) uterus anomalilerinde gebelik kesesine teknik olarak ulaşılamamaktadır. Önceden yapılan rahim ağzında yara yakılması (erozyon koterizasyonu), konizasyon,LEEP gibi işlemler, eski sezeryanlara bağlı veya doğumsal rahim kanalındaki şekil bozuklukları, çift rahim gibi anomaliler veya rahim kanalının yapısını bozan miyomlar gibi sebeplerden dolayı rahim ağzı açılamaz ve teknik olarak kürtaj gerçekleştirilemez. Başarısız kürtaj olduğunda yani anatomik sebeplerden dolayı gebelik kesesi alınamadığı zaman rahim ağzını yumuşatıcı bazı ilaçlar kullanılarak kürtaj 4-5 gün sonra tekrar denenebilinir. Fakat tekrar başarısız olma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

Parça kalması, rest plasenta durumu;
Kürtajdan belirli bir süre sonra giderek artan kanamanın olması ile anlaşılır. Bazen de kontrol ultrasonografisinde tespit edilir. Bu nedenle kürtaj sonrası bir hafta sonra yapılan kontrol ultrasonografisi önemlidir. Küçük parçaları rahim genellikle kendiliğinden atar, eğer kanama deneme eder ise tedavi olarak kürtaj tekrarlanır (rest kürtaj).Bu gibi bir durumun şüphesinde antibiyotik kullanımı enfeksiyon yayılımı açısından çok önemlidir.

Rahim içi kan birikmesi, hematometra dururmu;
Daha çok 8-10 haftalık gebeliklerin kürtajı sonrası görülse de nadiren daha küçük hafta gebeliklerin kürtajı sonrası da gözlenebilir. Ayrıca yaşlı anne adaylarında da gözlenebilir.Rahim içi kan birikmesi (hematometra) epey ağrılıdır. Rahim kasılıp toplayamaz ve rahim ağzının hemen kapanması sonucu kan birikmesinden meydana gelir. Rahim ağzının buji ile açılması genellikle problemi çözer. Ek olarak rahmin hızlı toplamasına yardımcı ilaçlar Uterotonik ilaçlar) verilebilir.

Asherman sendromu, Rahim içi yapışıklık;
Kürtaj sonrası rahim içi duvarlarında gelişen yapışıklık sonucu adet miktarında azalma ,adet görememe durumudur. Kısırlığa veya zor gebe kalmaya neden olabilir. Daha çok vakum tekniği yerine keskin küretler iel yapılan “kazıma yöntemi” kürtej sonrası görülür. Bazen kürtaj sonrası enfeksiyon oluşması da “asherman sendromu” yani “rahim içi yapışıklık” yapabilmektedir.Rahim içi yapışıklık durumunu tedavisinde genellikle büyük boy “spiral” takılır ve östrojen hormonu desteği verilir. Günümüzde tedavi için daha çok “histeroskopi” tercih edilmektedir.