MOBİL : 0553 902 22 22  -  0212 537 16 16  MAİL: info@asyakadindogum.com

Kızlık Zarı Dikimi

Doğum yapmış kadınlarda bile kızlık zarı tamir edilebilir. Ortamda bulunan fazla sayıdaki mikroorganizma yara yerini kolayca enfekte edebilir. Bu nedenle operasyon öncesi ve sonrası sepsiye ve antisepsiye uyulması gerekmektedir. Buna karşılık vajina duvarından alınan parçalar ("vajinal flebler") ile yeni bir hymen yapılabilir.

 

Kızlık zarı tamiri ile ilgili olarak tüm dünyada tartışmalar sürmektedir. Ancak bu "yapay bekaretin" ne kadar gerekli olduğu konusunda fikir birliği yoktur. Özellikle batılı yazarlar bunun son derece gereksiz bir işlem olduğunu düşünürken, bazıları işlemin etik açıdan estetik ameliyattan farklı olmadığı fikrindedirler. Hymen onarımını (hymenoplasti) isteyen bayanlar; bunu, yaşadıkları toplumsal çevreye bağlı olarak sosyal statülerini, mutluluklarını, hatta yaşamlarını devam ettirebilmek için gerek duyduklarını ifade etmektedirler. Bu toplumsal baskı ve yaşanılan bazı olumsuz durumlar ( zorla cinsel taciz ,tecavüz v.s) nedeniyle zaman zaman kliniğimize kızlık zarı tamiri (Hymenoplasty) işlemi için başvurular olmaktadır.

Ameliyat ne zaman yapılmalıdır?


Bu yapılacak olan ameliyatın türüne bağlıdır. Bazı ameliyatlar evlilikten bağımsız olup her zaman yapılabilirken (uzun vadeli onarım), bazıları evlenmeden 2-4 gün önce (kısa vadeli onarım) yapılabilir. İşlem genelde 20-30 dakika kadar süren, genel anestezi (uyutularak) veya lokal anestezi  ile yapılabilen nispeten basit bir operasyondur